BLOGas.lt
Sukurk savo BLOGą Kitas atsitiktinis BLOGas

CNC staklės

Taigi, kuriam iš elektronikos mėgėjų nekilo šį įdėja?

-Kogero, kiekvienam. :D

Žinoma man taipogi. Kaip žinia cnc yra 3-jų ašių spausdintuvas, kurį valdome kompiuteryje specialiai tam skirta programa.

Na ką kol laukiu detalių šiam kūryniui, šiek tiek papasakosiu apie savąsias stakles:

Jas žadu gamintis, pagrinde, tam, kad galėčiau gaminti PCB plokštes, nes, kaip žinia svytint, ryskint ir t.t. užima nemažai laiko ir svarbiausia kainuoja kur kas daugiau.

Kol kas turimos dalys, tai varikliuku šūsnis ir atmega16, kuri “kalbės” su kompiuterio programa per lpt jungtį:

po ranka neturejau ka numesti palyginimui, varikliuko aukstis yra apie 2cm, plotis arba spindulys apie 4cm,

12V, 1A, bipoliarus.

taigi programos algoritmas atmegai (parasyta su FLOWCODE):

Štai šiek tiek pratęsiu, tik diena pavelavęs, kadangi vakar neisejo prisijungt prie puslapio, nes išmedavo 503 klaidos pranešima, bet geiau vėliau nei niekada, bet ir tai imesiu pora foto ir tiek, kadangi šiandien grįžau vėlai ir nelabai kas gavosi su litavimu, tačiau kai laukia ilgasis savaitgalis, manyčiau turėčiau pasistumėti nemažai į priekį. Tai ką? štai ir sudedamųjų dalių krūva, kuri reikalinga varikliukų valdymui, grubiai pasakius nuo lpt jungties iki varikliukų:

Gavosi taip, kad pamelavau ikėliau tik 1 foto ne 2, bala nematė, tai jau ryt griebsiuos konstravimo darbų apie kuriuos būtinai sužinosite :D

Tęsiant toliau kol iš ebay’aus laukiu dalių štai ką išėjo nusipirkti Lietuvoje:

Taigi, nusipirkti išėjo:

savaime aišku kniedžių, “sutrauku”, 6mm sriegio strypa, prailgintų veržlių (din 6334 standarto), plieninį strypą 6mm, kvadratini al. vamzdį, o kampuoti kogero naudosiu kaip apatinę rėmo dalį. Taigi dar žadu važiuot dar po kitas parduotuves gal gažko naudingo rasiu, nes norisi stakles darytis kuo paprastesnes ir kuo tikslesnias. Tai iki greito!

Bėgant laikui, darbo rezultatai vis aiškiau matosi ir aliuminis, bei kitos detalės po mažu įgauna būsymus savo pavidalus, tai yra cnc detalių formas. Pradėsiu nuo bene papraščiausios detalės tai rėmo, kuri pradėjau daryti iš kampuočio skirto laiptams, kuri pirkau kaip ankščiau minėjau iš “Senukų”:

Beabejo dar kažko reikia ir kampams, ant kurių žadu tvirtinti varikliukus, įtvirtinti guolius, bei prisukti strypus, ant kurių “slydinės” X ašis:

Ir kokia gamyba be nepavykusiu daliu štai vienas iš kampų, kuriu teko perdaryti:

Na ir pats X ašies rėmas, ant kurios tvirtinsys ir kitos ašys:

Pastaba: fiksavimo žiedus linijiniams guoliams galima pasigaminti, tiesiog atsikirpus spyruoklės būtent taip aš ir pats padariau, ka nuotraukos kaip ir į pabaiga, štai kaip atrodo viskas bendrai kas jau padaryta:

Tai pat noriu prisipažinti jog dabar stabdys yra guoliavietės, kurioms reikalingos 15mm diametro skylės, o visoj Jonavoj nėra tokio grąžto, išskyrus viena parduotuvę iš kurios pirkau aliuminį (kurio jonavoj taipogi niekur negalima rasti po 17val.) taip pat ten nusipirkau 15mm grąžta, kurio neapima mano grąžtas, gaila, kad nežinau kaip ji vadinas, nes tokiom parduotuvėms pagarba- joje “yra visko ko reikia”, na ja vadinam “Angaru” nes ji yra dideliam angare. Tai kol kas tiek laukit tęsinio

Tęsiant toliau reikia paminėti jog buvo iki šiol darbas atliekamas bergždžiai, kadangi mano kampainis pasirodo galėdavo “pasikeist kampa” nuo 90laipsniu +- 5laipsniai, kitaip sakant klibejo rankenoje. Būtent dėl šiospriežasties teko kone viską perdaryti, o perdaryti teko nemažai, tčiau pasimokius iš savo klaidų, viska gaminu, taip, kad būtū viska pareguliuoti. Štai ką ir kaip perdariau:

rėmai judantys X ašimi,

Y ašimi judantis rėmas,

X ir Y rėmai,

Na ir pagrindinio rėmo gaminimas (nebaigiau dar) Na ir kaip visad laukit pratęsimo.

Tai štai ašyių gaminimas jau kaip ir į pabaigą, nesenai pabaigiau Z ašį. O štai kaip ji atrodo:

Sekantys planai tokie: is ebay nusipirkti cnc stakliu komplekta: varikliuku valdymo bloko+ programa cnc staklems, tai paciam liks pasigaminti tik konkretaus varikliuko valdiklius. Ir tada jau bus galima bandyti susukti pirmaji cnc filmuka.

Taigi, gavus “smegenoida” iš ebay’aus reiktu kaip ir tęsti pradėtus darbus, tačiau nusprendžiau kiek patingyniauti ir stakles gaminti tik ateinanti savaitgali, o iki tol pora foto:

“smegenys”:

bei schema turimiems žingsniniams varikliukams valdyti su l297 mikroschema :

tai pat beliko sulaukti tik mikrojungikliu su ratukais, kurių pagalba bus aišku, kada kuri nors iš ašių privažiuos galutines ribas, kuriuos tikiuosi gauti iki savaitgalio.

Na štai puikiai veikianti schema, kuri idealiai tinka valdymo plokštei, pakeista minimaliai:

Skirtumas nuo realybės, tai jog dar neatsirinkau kur kokie varikliuko laidai, bet ta žadu pasidaryti rytoj :D. Tiesa, schemoje nepavaizdavau, jog maitinimas 12V, o prie mikroschemos 12 kojos, t.y. į maitinimo turėtu būti 130r rezistorius.

Tęsiant toliau tai šiandien (2012-03-24) susukau pirmąjį video. Tačiau prieš jį parodant, turiu pasakyti, jog ne visur arba išvis nenaudosiu l297 mikroschemos, kadangi pagal mano planus X šį stumdys 4 varikliukai, Y ašį 2, Z aši tai pat 2 varikliukai arba vienas su reduktoriumi. Taigi pirma schema kurią naudosiu vietoj ankščiau paminėtos, jos pagrindinė dalis mikrovaldiklis ATtiny2313:

Flowcode programos algoritmas:

Varikliukus kaip pvz.: X ašyje bus 4 varikliukai, tai du suksis viena kryptimi, o kiti priešinga. Varikliukų sukimosi krypti bus nesunku pakeisti- tereikės laidus sukeisti vietomis, panašiai kaip ir ant paprasto dc varikliuko.

Na ir pirmasis bandymas:

Tęsiant toliau reikia paminėti, jog vos vos jūdų į priekį ir po biški staklės įgauna savo formas, o prie to reiktų paminėti ką nuveikiau nuo paskutinio karto, na neperdaugiausiai, bet vis tiek šis tas:

Tai perėjimai nuo 2mmvarikliuko ašelės iki 6mm sriegio, šia įvorę pasigaminau tiesiog iš dantratuko ( bus matyti video faile), pabaigiau su Y ašies sriegiu ir guoliais, tai taipogi nufilmavau.

Šį syki mėginau 2 varikliukais judinti ašis- pastebėjimas, reikės jas sujungti dirželiu ar kažkuom panasaus, kadangi dėl nevienodos sriegio ir veržlės trinties skirsis varikliukų greičiai, žinoma nedaug, tačiau per kurį laika tai pasimatys, o dirželis greičius turėtų visiškai suvienodinti

Beliko tik peržiūrėti video:

Štai ir pirmasis bandymas sujungti cnc pagrindinę plokšte, varikliuku driverį su kompiuteriu ir pažiūrėti kaip viskas gaunas- rezultatas…. Veikia:

Tiesa video ne paties geriausios kokybės, tačiau visa esmė matyti, bei esu dar pridėjęs papildomą plokštę su dip jungikliais , kurie skirti parinkti varikliuko greitį t.y.: Half, Full, Wave, gal geriau pažiūrėkit video ir tiek:

Tai štai šiandien pabaigiau tekinti varikliukų ašeles-sriegius ( tekinau su gręžimo staklėmis, ispaudęs 6m sriegi į griebtuvą, o vietoj peilio naudojau 3 dildes), rezultatas matysis filmuke. Jame bus matyt kaip išbandau XY ašis, na kol kas viskas “tik ant snarglių”, kalbant apie laidus, tad geriau peržvelkit kaip paišo piešinuką:

Vis labiau artėjant prie užbaigimo darbu reiketu parodyti, ką nuveikiau nuo paskutinio karto, tai: užbaigiau z ašį, pritvirtinau X ašies varikliukus, tačiau baigėsi kampuotis, tai kol kas Y dar pakabės, o jei jau pradėjau apie nepaigtumus beliko be anksciau mineto var. tvirtinimo pasidaryti tiesinio šlifuoklio laikikli, bei pora smulkmenu- susideti visas “smegenis” i dėžutę. Tiesa pamiršau paminėti jog jau pritvirtinau ir ašių ribinius mygtukus- ką labai tingėjosi daryti :D , taciau tai jau padariau. Arba peržiūrėkite video:

Tai štai artėjant prie užbaigimo darbu dar keletas foto, tačiau prieš tai ką teko pakoreguoti. Visos problemos buvo tokios- jog Z ašies laikiklis klibėdavo vos vos, o per graviravimo įrankį pats grąžtelis vaikščiojo jau po 1mm, o norint gaminti PCB su tokia paklaida- tai būtų prasta įdėja. Klaidas ištaisiau, perdariau kur ką reikėjo ir viskas kuo puikiausiai (nuotraukose X ašies varikliuku laikikliai nuimti ir Z ašies laikiklis nepritvirtintas prie Y varžto) :

Na pagaliau atsiradus internetui- kuri laika buvo dingęs, o to priezastis perdeges blokelis, bet cia ne apie tai, tęsiant kalba apie stakliu gamyba štai ką nuveikiau per šį laikotarpi:

1. pasigaminau žingsniniu varikliuku valdymo plokštę

2. visa elektronika “sugrūdau į dėžę

3. išsivedžiojau laidus

4.pasigaminau cnc staliu staliuka, o štai ir foto:

Tiesa, užmiršau paminėti jog, sinchronizavau X ašį panaudojant iš kasetinės “magės” išimtus skriemulius ir irželį. Na o štai pirmieji blynai:

Tiesa, kreivumai atsirado tik del to, kad dar nėra spaustuvėlių. Pats plokštes ivertinčiau 6 balam iš 10, kadangi vis dar jaučiamas Z ašies menkas klibėjimas.: Na o štai kaip maniskės staklės “kepa blynus”:

Rodyk draugams

Komentarai (22)

 1. Tadas:

  Kokią mechaniką naudosi?

  P.S. Ne į temą, bet tavo blogas - jėga! :)

 2. ka tu turi omenyje mechanika? savaime aisku linijiniai, sukimo guoliai, aliumas, varztu strypai, strypai, zingsniniai varikliukai,org stiklas ir t.t

 3. Tadas:

  To ir klausiau, tik kai užbaigsi projektą būtų įdomu sužinoti sąmatą ir kur įsigijai detales - galbūt pasimokius iš tavęs pavyktų ir pačiam imtis panašaus projekto.

 4. na jei netingesiu ryt papildomos info imesiu, siaip jau nemazai detaliu konstravimui nusipirkau is senuku ir bauhof na kaip pvz din 6334 standarto 6mm prailgintos verzles, 6mm sriegini strypa, org. stiklo, al. kampuociu ir t.t.

 5. aliejus:

  Iš kur varikliukas paimtas ? Brėžinius mechanizmo ir schema gavai iš kur nors ar pats susikūrei ? iš kur detales perkiesi, turiu omeny mikrūškes ir pan. ?

 6. detales, vardinu:
  6mm sriegiuotas strypas, din 6334 verzles, aliuminiai kampuociai - senukai
  org. stiklas - bauhof
  varikiukai - gavau dovanu is darbo (jie nuimti nuo bmw7, bei bmw 3, kurie turejo klimato kontrole)
  linijiniai guoliai, ritininiai guoliai - ebay’ui
  ner. plieno 6mm strypas, bei 20×20mm aliuminio kvadratinis strypas - dar nenupirkti kogero pirksiu lytagroj (centrineja bustineje- kaune, sandeliuose)

 7. aliejus:

  Žodžiu jei perkiesi lemonoj, galiu tau nuolaida tem padaryti, pats ten dirbu, tai jei ką sakyk, geriem žmonėm negaila.

 8. aliejus:

  Nu ką žinau, nereikia tai nereikia, būčiau nuolaidų kortele atsiuntes

 9. nejuokink, kogero neturi ka veikt :D :D

 10. Robertas:

  vat cia tai geras darbas.

 11. yiuyiu:

  Gali ideti nuoroda breziniu ar ko, pagal ka darei visas tas stakles? :)

 12. Stakles gaminau ne pagal brezinius, o tiesiog viska dariau is kart- sugalvojau ir ispjoviau ir t.t.

 13. Gintas:

  Sveiki,

  gal kas zinot, kur ir kas taiso CNC valdikliu elektronika?
  Parasykit, prasau, i pasta man.

  Aciu ir sekmes visiem kurejam!

 14. Sveiki,
  gal kas turi schemutę kaip sujungti du lygiagrečiai stepper variklius X1, X2. Ar galima X2 jungti kaip A ašį prie cnc valdiklio, o X1 prie X. (PVZ: High-Z S720 CNC staklės)

 15. jungimas lygiagreciai paprastas fazinius prie faziniu, pliusus prie pliusu,jei pas tave 4 laidu tai pliusu nebus, o jei neveikia vadinasi sumaisyti faziu laidai (jei blogai sujungti motorai virpes gal siek tiek sukinesis)

 16. Nepasakyciau , kad nesudetinga

Rašyti komentarą